Skip to main content

SDSU recognizes student works at URSCAD

Rebecca Bott-Knutson, dean of the Van D. and Barbara B. Fishback Honors College
Rebecca Bott-Knutson, dean of the Van D. and Barbara B. Fishback Honors College

South Dakota State University held its annual Undergraduate Research, Scholarship and Creative Activity Day virtually April 12-14. In addition to selecting top student performances, the university announced the recipients of the Schultz-Werth Awards and the Joseph F. Nelson Undergraduate Research Mentorships. URSCAD is organized by SDSU’s Van D. and Barbara B. Fishback Honors College.

“The quality of the Schultz-Werth and undergraduate research entries this year are a true testament to the commitment of faculty and students to undergraduate research, scholarship and creative activity at SDSU,” said Rebecca Bott-Knutson, dean of the Van D. and Barbara B. Fishback Honors College. “Despite COVID-19-related delays in research and the temporary closing of laboratories and other facilities at the beginning of the year, our senior papers were as strong as ever. We experienced a 100% completion rate for undergraduate research projects that were funded last year and have a new crop of innovative projects ready to begin this summer. Congratulations and thank you to our students and to everyone who made it possible for them to continue to receive the best possible education this year.”

The following students were recognized:

  • Joseph F. Nelson Undergraduate Research Mentorships (sponsored by Van D. and Barbara B. Fishback Honors College): Javi Adividya, Bogor, Indonesia; Camryn Blackwell, Watertown; Anne Knofczynski, Madison; Emma Martin, Madison; Jadyn Perry, Brookings; and Eliza Peters, Sioux Falls.
  • Schultz-Werth Awards: Katelyn Bettin, Lake View, Iowa; Madison Dulas, Waseca, Minnesota; Jessica Kading, Sioux Falls; Abdullah Al Maruf, Gazipur, Bangladesh; Timothy Paris, Rapid City; Ty Paulsen, Pierre; Bailey Pickering, Harrisburg; Annika Skogg, Eden Prairie, Minnesota; Loren Visser, Brookings; and Raegan Winder, Pierre.

Poster winners (students are listed alphabetically) were:

  • Top poster in agriculture, animal science and environmental science: Josephine Greden, Altura, Minnesota;
  • Top posters in biology and microbiology—experimental/capstone: Hailey Axemaker, Mitchell; Abigail Hobbs, Underwood, Minnesota; and Theodore TJ Jacoby, Ballwin, Missouri;
  • Top posters in biology and microbiology—review: Caitlin Bright, Alexandria, Minnesota; Thomas Ebrahem, Sioux Falls; Jaclyn Meier, Faribault, Minnesota; Rondae Nave, Ellsworth, Minnesota; Collin Olevson, Carver, Minnesota; Shelby Olson, Sioux Falls; Tanner Smith, Rapid City; Kayla Washington, Sioux Falls; and Ellen White, Minnetonka, Minnesota;
  • Top posters in chemistry and biochemistry: Avori Bastemeyer, Wagner; Dierdre Cross, Jefferson; Caitlynn McGregor, Salem; and Abigail Morgan, Rapid City;
  • Top posters in education and human development: Katie Lane, Hot Springs; Eliza Peters, Sioux Falls; and Sierrah Schlekeway, Pierre;
  • Top posters in engineering: Sydney Berry, Edinburg, Texas; Thomas Martinson, Fergus Falls, Minnesota; and Matt Stoel, Sioux Falls;
  • Top posters in environmental science and natural resources: Jessica Kading, Sioux Falls; Riley Mounsdon, Osakis, Minnesota; and Carter Vogel, Brownsdale, Minnesota;
  • Top posters in health and nutritional science: Emma Jensen, Cherokee, Iowa; Tiffany Nguyen, Plymouth, Minnesota; Erin O’Reilly, Wayne, Nebraska; Nicole Schilling, Saint Peter, Minnesota; Taylor Stout, Tea; and Raegan Winder, Pierre;
  • Top posters in humanities: Abigail Fest, Heron Lake, Minnesota; Justin Goeden, Crofton, Nebraska; Anthony Hawkins, Sioux Falls; Carson Herbert, Sioux Falls; Taylor Lock, Albuquerque, New Mexico; Kelly Mitchell, Ramsey, Minnesota; Hannah Nelson, Parker, Colorado; Cole Peterson, Aberdeen; Rachel Schoon, Sioux Falls; Katelyn Sorenson, Madelia, Minnesota; Hailey Steffes, Garretson; and Holly Tofte, Sioux Falls;
  • Top posters in mathematics and statistics: Richard Fisher, Brookings; Benjamin Pond, Ipswich; and Emma Spors, New London, Minnesota;
  • Top posters in nursing: Tegan Guess, Lafayette, Colorado; Kylie Maxfield, Lakeville, Minnesota; and Caitlynn Runia, Brandon;
  • Top posters in performing arts and design: Dakota Scott, Windom, Minnesota; and Kristen Werpy, Brookings;
  • Top posters in pharmacy and medical laboratory science: Rebecca Handley, Rochester, Minnesota; Haley Jahnke, Sioux Falls; and Mikayla DeNoon, Dell Rapids;
  • Top posters in physics: Nicholas Carlson, Stillwater, Minnesota; Zachary Lehmann, Sioux Falls; Abdullah Al Maruf, Gazipur, Bangladesh;
  • Top posters in social, economic and behavioral sciences: Alexa Dulas, Brookings; Madison Kovarna, Merrill, Iowa; and Elizabeth Stromquist, Bethel, Minnesota;
  • Hilton M. Briggs research recognition: Kelsey Bender, Fulton; Caitlynn Runia, Brandon; and McKenzie Schroeder, Yankton;
  • Office of International Affairs recognition: Kylie Maxfield, Lakeville, Minnesota; and Emily Toms, Rapid City;
  • Office of International Affairs commendation: Abdullah Al Maruf, Gazipur, Bangladesh; and Mosharraf Hossain, Dhaka, Bangladesh.