Skip to main content
Menu
Close Search

SDState recognizes student works at URSCAD

Rebecca Bott-Knutson, dean of the Van D. and Barbara B. Fishback Honors College, greets the audience at South Dakota State University's Undergraduate Research, Scholarship and Creative Activity Day, held April 9.
Rebecca Bott-Knutson, dean of the Van D. and Barbara B. Fishback Honors College, greets the audience at South Dakota State University's Undergraduate Research, Scholarship and Creative Activity Day, held April 9.

South Dakota State University held its annual Undergraduate Research, Scholarship and Creative Activity Day April 9 in the University Student Union’s Volstorff Ballroom.

The following students were recognized:

  • Joseph F. Nelson Undergraduate Research Mentorships (sponsored by Van D. and Barbara B. Fishback Honors College): Kari Brucker, Bloomington, Illinois; Courtney Cameron, Elkhorn, Nebraska; Matthew Dentlinger, Arcadia, Iowa; Megan Kellen, Alton, Iowa; Trenton LaCanne, Windom, Minnesota; Abdullah Al Maruf, Par – Joydebpur, Bangladesh; Kacey Rosenthal, Gig Harbor, Washington; Natalie Swanson, Vermillion; and Jayda Zemlicka, Neligh, Nebraska.
  • Schultz-Werth Awards: Katelyn Berndt, Eagle Butte; Emily Berzonsky, Lincoln, Nebraska; Joshua Goeden, Brookings; Connor Haaland, Rapid City; Katherine Housiaux, Brookings; Ellen Hulterstrum, Litchfield, Minnesota; Devon Melillo, Sioux Falls; Anna Barr, Brookings; Jenna Christianson, Hendricks, Minnesota; David Flanery, Britton; Michelle Hecht, Brookings; Joseph Keryakos, Jezzine, Lebanon; and Chase Petersen, Scott, Arkansas.

Research poster winners (by category):

  • Department of Animal Science: Juliana Pederson, Westbrook, Minnesota;
  • College of Arts, Humanities and Social Sciences: Kyle Lampert, Chokio, Minnesota; and Ravi Panchagnula, Hyderabad, India;
  • Department of Athletics: Rachel King, St. Michael, Minnesota;
  • Department of Biology and Microbiology: Hunter Landwehr, Shoreview, Minnesota; and Alaire Buysse, Taunton, Minnesota;
  • Department of Chemistry and Biochemistry: Amanda Kerr, Denver, Colorado; Camille Massmann, Cold Spring, Minnesota; Timothy Paris, Rapid City; and Trey Thesenvitz, Jasper, Minnesota.
  • School of Communication and Journalism: Katelyn Berndt, Eagle Butte;
  • Department of Counseling and Human Development: Seyedah Zahra Moazzami, Mashhad, Iran;
  • Department of Electrical Engineering and Computer Science: Grant Metzger, Rock Rapids, Iowa;
  • Jerome J. Lohr College of Engineering: Ryan Johnson, Sioux Falls; Kaveen Jayamanna, Wathugedara, Sri Lanka; Zachary Needham, Sioux Falls; and Anna Schleper, Delano, Minnesota;
  • Department of English: Alaire Buysse, Taunton, Minnesota; and Madisen Payne, Jefferson;
  • Department of Geography: Sharon Folk, Milbank;
  • Department of Health and Nutritional Sciences: Anna Barr, Brookings; and Rachel King, St. Michael, Minnesota;
  • Van D. and Barbara B. Fishback Honors College: Kylee Essen, Farmington, Minnesota; Connor Haaland, Rapid City; Cole McDougall, Brookings; Jace Waybright, Lincoln, Nebraska; and Karee Wicks, Nunda;
  • Hilton M. Briggs Library: Emily Berzonsky, Lincoln, Nebraska; and Kristin McGee, Sioux Falls;
  • Department of Mathematics and Statistics: Max Ausdemore, Mankato, Minnesota; and Dorothea Clark, Delano, Minnesota;
  • College of Natural Sciences: Robert Kranz, Mendota Heights, Minnesota;
  • College of Nursing: Hannah Colgrove, White; Brett Struve, Granville, Iowa; and Kamile VanDyke, Mountain Lake, Minnesota;
  • College of Pharmacy and Allied Health Professions: Khalil Ford, Black Hawk; and Kjersten Sankey, Chandler, Minnesota;
  • Department of Physics: Abdullah Al Maruf, Par – Joydebpur, Bangladesh; and Thomas Ott, Overland Park, Kansas;
  • Department of Psychology: Kyle Hess, Sioux Falls; and Payton Pierce, Yankton; and
  • URSCAD: Kaitlyn Cihoski, Fairmont, Minnesota.